בחירת פונטים בעברית לאתרים

בחירת פונטים בעברית לאתרים
הפונטים המרכיבים את הטקסט הם חלק הארי של כל אתר אינטרנט והם לרוב הדבר הראשון שהעין שלנו קולטת. בחירת הפונט החל מהלוגו ועד לעמוד צור קשר, הינה חלק מהעיצוב הכללי של האתר, ולמעשה פונטים שונים משדרים לעין שלנו מסר שונה. ישנה חשיבות לאחידות ולגודל הפונט, לרווחים בין האותיות והמשפטים ולסגנון של הפונט כגון: סגנון רציני, חצוף,  הומוריסטי, צעקני וכו'. אולי זה ישמע לכם תמוה, אבל עד לפני מס' שנים לא היה ניתן לקרוא את כל סוגי הפונטים דרך אתרים בכל מחשב. ובמידה ופונט מסוג מסוים לא היה קיים אצל הגולש במחשב, הדפדפן היה בוחר את גופן ברירת המחדל.  כיום ניתן לעשות כך שגוגל פשוט שולף את הגופן מהשרת שלכם (בדיוק כפי שהוא שולף את התמונות וכן את שאר הקבצים באתר). כך אפשר לבחור כמעט בכל פונט שרוצים, למה כמעט, כי ישנם פונטים בטוחים לשימוש וישנם כאלו שלא. הפונטים הבטוחים לשימוש נקראים Web fonts.

מספר כללים חשובים לשימוש בפונטים

שימוש חוקי – על פי חוק זכויות יוצרים שימוש בפונטים דורשים אישור-רישיון, ולא ניתן להשתמש באילו פונטים שאנו רוצים (נציין שיש הבדל ברישיון בין פונט המשמש לדפוס לבין פונט לשימוש ברשת). גם אם רכשנו פונט מסוים, אין זה אומר שניתן להשתמש בו. לכן, יש לרכוש פונט עם רישיון מיוחד. התאמה לדפדפנים – ישנם מס' סוגי פורמטים של פונטים:
  • Ttf – היתרון של פורמט זה הוא שרוב הדפדפנים יודעים להציגו בו, אבל הוא שוקל הרבה.
  • Eot – פורמט זה מיועד לשימוש בדפדפן אקספלורר.
  • Svg – פורמט זה מיועד לשימוש במכשירי אייפון ואייפד.
  • woff  -  פורמט  קל הנתמך ע"י הדפדפנים:  כרום, פיירפוקס   אופרה , אקספלורר וספארי .
תצוגה –  מכיוון שהפונטים הינם קבצים וקטורים לפונטים מצורפות הנחיות להצגה על גבי המסך (שבנוי מפיקסלים) . הנחיות אלו נקראות hinting. כאשר ה- הינטינג לא מספיק מקצועי הפונט לא יוצג כראוי. לכן חשוב לבדוק את נראות את הפונט בדפדפנים ובגדלים שונים. מהירות –  ציינו קודם לכן שבכדי לקרוא את הפונטים יש לטעון אותם בשרת וזה משפיע באופן ישיר על טעינת דפי האתר. לכן, יש לצמצם תווים מיותרים ולהשתמש רק בקבצים הנחוצים. בכל הנוגע לפונטים בשפה העברית, ניתן כמובן לרכוש אותם ברשת וניתן למצוא גם כן בחינם. בכל מקרה חשוב להקפיד על בחירת גופן נכון שיתאים לעיצוב האתר וייבדל אותנו מאתרים אחרים. התייעצו עם מעצב האתר ובחרו ביחד את הפונט המתאים ביותר.